| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 2 M.Pixels |
| Video | Yes |
| Selfie | 0.3 M.Pixels |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.4 (KitKat) |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 4 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| RAM | 0 GB |
| General: |
|---|
| Sound: |
|---|
| Battery: | |
|---|---|
| Standby Time | 150 |
| Talk time | 5 |
| Capacity | 1400 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| NFC Chipset | No |
| SIM Configuration | Dual SIM (Mini SIM) |
| GPS | Yes |
| Infrared | No |
| Bluetooth | Yes |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | No |
| Gyroscope | No |
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 320x480 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Pixel Density | 165 pixels per inch (ppi) |
| Display Type | TFT |
| Color Reproduction | 0 M Colors |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 1.3 GHz |
| No of Cores | 2 (Dual Core) |