| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 4499 | GO TO STORE | ||
|
Rs 12690 | 10% Instant Discount on SBI Credit Cards5% Instant Discount on EMIs with Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card | GO TO STORE |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 2000 mAh |
| Talk time | 8 |
| Connectivity: | |
|---|---|
| GPS | Yes |
| Bluetooth | v3.0 with A2DP |
| SIM Configuration | Dual SIM (Mini SIM) |
| Infrared | No |
| Wi-Fi | Yes with dual-band, hotspot |
| NFC Chipset | No |
| Sound: |
|---|
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display Type | LCD |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Screen to body percentage | 632.0 % |
| Pixel Density | 234 pixels per inch (ppi) |
| Resolution | 540x960 pixels |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 1.3 GHz |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Graphics | Mali-400MP2 |
| Camera: | |
|---|---|
| Video | Yes |
| Selfie | 0.3 M.Pixels |
| Rear | 8 M.Pixels |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 126 grams |
| Dimensions | 5.4x2.7x0.3 inches |