| General: |
|---|
| Camera: | |
|---|---|
| Video | Yes |
| Rear | 3.2 M.Pixels |
| Selfie | 0.3 M.Pixels |
| Display: | |
|---|---|
| Pixel Density | 167 pixels per inch (ppi) |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display Type | IPS |
| Resolution | 480x854 pixels |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 2 (Dual Core) |
| CPU | 1.2 GHz |
| Sound: |
|---|
| Connectivity: | |
|---|---|
| Infrared | No |
| Wi-Fi | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM (Mini-SIM) |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC Chipset | No |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | No |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 0 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| Internal | 4 GB |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Standby Time | 100 |
| Capacity | 1300 mAh |
| Talk time | 5 |