| General: | |
|---|---|
| Weight | 101 grams |
| Connectivity: | |
|---|---|
| NFC Chipset | No |
| GPS | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | v3.0 |
| SIM Configuration | Dual SIM (Mini SIM) |
| Infrared | No |
| Processor: | |
|---|---|
| Graphics | Mali-400 |
| No of Cores | 2 (Dual Core) |
| CPU | 1.2 GHz |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 5 M.Pixels |
| Selfie | 0.3 M.Pixels |
| Video | Yes |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 4 GB |
| RAM | 1 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| Display: | |
|---|---|
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Resolution | 480x854 pixels |
| Display Type | LCD |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Pixel Density | 196 pixels per inch (ppi) |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 3000 mAh |
| Talk time | 10 |
| Standby Time | 282 |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Sound: |
|---|
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Other Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Accelerometer | Yes |