| Processor: | |
|---|---|
| Graphics | Mali-400MP2 |
| CPU | 1.3 GHz |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Sound: |
|---|
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 1 GB |
| Internal | 4 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 196 pixels per inch (ppi) |
| Screen to body percentage | 646.0 % |
| Resolution | 480x854 pixels |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Connectivity: | |
|---|---|
| GPS | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro SIM) |
| Bluetooth | v3.0 |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| Infrared | No |
| NFC Chipset | No |
| Battery: | |
|---|---|
| Standby Time | 350 |
| Type | Li-Po |
| Talk time | 24 |
| Capacity | 2000 mAh |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 5.7x2.8x0.4 inches |
| Weight | 165 grams |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 0.3 M.Pixels |
| Rear | 5 M.Pixels |
| Video | Yes |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |