| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 4690 | 5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card10% off* with Axis Bank Buzz Credit Card5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card10% off* with Axis Bank Buzz Credit Card5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card10% off* with Axis Bank Buzz Credit Card5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card10% off* with Axis Bank Buzz Credit Card5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis B | GO TO STORE |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Rear | 13 M.Pixels |
| Selfie Camera Features | No |
| Video | Yes |
| Display: | |
|---|---|
| Pixel Density | 267 pixels per inch (ppi) |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Display Type | IPS LCD |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| CPU | 1.2 GHz |
| Graphics | Adreno 306 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 |
| Battery: | |
|---|---|
| Standby Time | 150 |
| Talk time | 5 |
| Fast Charging | No |
| Capacity | 2820 mAh |
| Type | Li-ion |
| Sensor: | |
|---|---|
| Fingerprint sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Yes |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Sound: |
|---|
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 16 GB |
| Expandable | MicroSD, 32 GB |
| RAM | 2 GB |
| General: | |
|---|---|
| Water Resistant | No |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Network | 4G |
| NFC Chipset | No |
| GPS | Yes |
| Voice Over LTE (VoLTE) | No |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Infrared | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v5.0.2 (Lollipop) |