| General: | |
|---|---|
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| Dimensions | 110.3 x 53.8 x 12.8 mm, 66 cc (4.34 x 2.12 x 0.50 in) |
| Battery: | |
|---|---|
| Talk time | Up |
| Type | Removable Li-Ion |
| Capacity | 1110440 mAh |
| Standby Time | Up |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Yes |
| Connectivity: | |
|---|---|
| GPS | No |
| Bluetooth | v2.1, EDR |
| NFC Chipset | No |
| SIM Configuration | Dual Sim, GSM + GSM |
| Infrared | No |
| Wi-Fi | No |
| Camera: | |
|---|---|
| Primary | 2 MP |
| Video | 176x144@10fps |
| Front | 0 M.Pixels |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 106432 GB |
| RAM | 3 GB |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Accelerometer |
| Gyroscope | No |
| Processor: | |
|---|---|
| OEM | NA |
| GPU | NA |
| Display: | |
|---|---|
| Display Type | TFT |
| Size (in inches) | 3.0 inches |
| Pixel Density | 155 pixels per inch (ppi) |
| Screen to body percentage | 432.0 % |
| Touchscreen type | resistive |
| Resolution | 240 pixels |
| Color Reproduction | 65 M Colors |