| Display: | |
|---|---|
| Screen to body percentage | 667.0 % |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Pixel Density | 277 pixels per inch (ppi) |
| Display Type | IPS LCD |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Connectivity: | |
|---|---|
| SIM Configuration | Single SIM (Micro-SIM) |
| Infrared | No |
| NFC Chipset | Yes |
| Wi-Fi | Yes with dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| Battery: | |
|---|---|
| Standby Time | 688 |
| Type | Li-Ion |
| Talk time | 14 |
| Capacity | 2500 mAh |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 1 GB |
| Expandable | MicroSD, 32 GB |
| Internal | 8 GB |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 8 M.Pixels |
| Selfie | 1.1 M.Pixels |
| Video | 1080p(HD)@30fps |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Processor: | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm MSM8928-2 Snapdragon 400 |
| Graphics | Adreno 305 |
| CPU | 1.4 GHz |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Sound: |
|---|
| General: | |
|---|---|
| Weight | 148 grams |
| Dimensions | (5.9x3.0x0.2 inches) |