| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 7999 | 5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card5% Instant Discount on EMIs with ICICI Bank Credit and Debit Cards5% Cashback* on HDFC Bank Debit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardShop now to get Extra 10% Off (Upto â¹100) on your next Fashion purchase5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card5% Instant Discount on EMIs with ICICI Bank Credit and Debit Cards5% Cashback* on HDFC Bank Debit | GO TO STORE |
| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display Type | IPS LCD |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Pixel Density | 199 pixels per inch (ppi) |
| Screen to body percentage | 473.0 % |
| Resolution | 480x800 pixels |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| Connectivity: | |
|---|---|
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro SIM) |
| Bluetooth | v4.0 |
| Infrared | No |
| NFC Chipset | No |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| GPS | Yes |
| Sound: |
|---|
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 1.3 GHz |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Graphics | Mali-400MP2 |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Yes |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.4 (KitKat) |
| Battery: | |
|---|---|
| Talk time | 8 |
| Type | Li-Ion |
| Standby Time | 190 |
| Capacity | 2000 mAh |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 5 M.Pixels |
| Selfie | 2 M.Pixels |
| Video | 720p |
| General: |
|---|