| Camera: | |
|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 0.3 M.Pixels |
| Rear | 5 M.Pixels |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 4 GB |
| RAM | 1 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 1900 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Standby Time | 180 |
| Talk time | 6 |
| General: |
|---|
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Yes |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Sound: |
|---|
| Display: | |
|---|---|
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Pixel Density | 218 pixels per inch (ppi) |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Resolution | 480x854 pixels |
| Screen to body percentage | 609.0 % |
| Display Type | LCD |
| Connectivity: | |
|---|---|
| NFC Chipset | No |
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro SIM) |
| Infrared | No |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | Yes |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| CPU | 1.3 GHz |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.4 (KitKat) |