| Software: | |
|---|---|
| Operating System | (Series 40) |
| Display: | |
|---|---|
| Size (in inches) | 2.0 inches |
| Screen to body percentage | 241.0 % |
| Pixel Density | 200 pixels per inch (ppi) |
| Display Type | TFT |
| Resolution | 240 pixels |
| Color Reproduction | 0 M Colors |
| Camera: | |
|---|---|
| Front | 0 M.Pixels |
| Primary | 3.15 MP, |
| Video | 320p@15fps |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Wi-Fi | No |
| Infrared | No |
| NFC Chipset | No |
| Bluetooth | v2.1, A2DP, EDR |
| GPS | No |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 1020534 mAh |
| Standby Time | Up |
| Talk time | Up |
| Type | Removable Li-Ion |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 4364128 GB |
| Expandable | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 89 g (3.14 oz) |
| Dimensions | 109.8 x 46.9 x 15.3 mm, 78.8 cc (4.32 x 1.85 x 0.60 in) |