| Sound: |
|---|
| Display: | |
|---|---|
| Pixel Density | 233 pixels per inch (ppi) |
| Display Type | TFT |
| Resolution | 480x800 pixels |
| Screen to body percentage | 581.0 % |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Color Reproduction | 65 M Colors |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 0 GB |
| Internal | 4 GB |
| Expandable | No |
| Connectivity: | |
|---|---|
| GPS | Yes |
| SIM Configuration | Single SIM (Micro SIM) |
| Bluetooth | v2.1 with A2DP |
| NFC Chipset | No |
| Infrared | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Processor: | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz |
| Graphics | Adreno 200 |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 129 grams |
| Dimensions | 4.7x2.5x0.4 inches |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Gyroscope | No |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows v7.8 |
| Battery: | |
|---|---|
| Standby Time | 653 |
| Type | Li-Ion |
| Talk time | 8 |
| Capacity | 1300 mAh |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | No |
| Rear | 5 M.Pixels |
| Video | 480p@30fps |