| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 10899 | Exciting EMI offers | GO TO STORE |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Yes |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 13 M.Pixels |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie | 8 M.Pixels |
| Sound: |
|---|
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| Processor: | |
|---|---|
| Graphics | Mali-T760MP2 |
| CPU | 1.7 GHz |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Battery: | |
|---|---|
| Standby Time | 560 |
| Capacity | 2600 mAh |
| Talk time | 12 |
| Type | Li-Po |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| Infrared | No |
| NFC Chipset | No |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| GPS | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Display: | |
|---|---|
| Pixel Density | 267 pixels per inch (ppi) |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Screen to body percentage | 672.0 % |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.4.4 (KitKat) |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 6.2x3.1x0.3 inches |
| Weight | 155 grams |