| Sound: | |
|---|---|
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 35 mm |
| General: | |
|---|---|
| Size | 5.0 inches (12.7 cms) |
| Colors | Black, Rose Gold, Champagne |
| Touchscreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Launch Date | December 28, 2017 |
| Build | Case: Metal, Back: Metal |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 2 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 128 GB (Dedicated) |
| Display: | |
|---|---|
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 294 pixels per inch (ppi) |
| Resolution | 720 pixels |
| Sensor: | |
|---|---|
| Fingerprint sensor | NA |
| Other Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v6.0 (Marshmallow) |
| Processor: | |
|---|---|
| Chipset | Spreadtrum SC9832A |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Graphics | Mali-400 MP2 |
| CPU | Quad core, 1.3GHz, Cortex A7 |
| Camera: | |
|---|---|
| Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front | 8 M.Pixels |
| Flash | Rear (LED Flash) |
| Rear | Single (13 MP Camera) |
| Camera Features | Auto Flash, Auto Focus, Face detection, Touch to focus |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 3000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| NFC Chipset | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth |
| SIM Configuration | Dual SIM (SIM1: Nano) (SIM2: Nano) |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| Network | 4G: Available (supports Indian bands), 3G: Available, 2G: Available |
| GPS | Yes with A-GPS |
| USB OTG Support | No |
| Wi-Fi | Yes with b/g/n |