| General: | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Build | Back: Gorilla Glass |
| Weight | 189 grams |
| Face unlock | Yes |
| Dimensions | 6.26 x 2.89 x 0.32 inch (159.1 x 73.3 x 8.2 mm) |
| Colors | Grey Sierra, Blue Haze |
| Size | 6.43 inches (16.33 cms) |
| Launch Date | July 26, 2021 |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | No |
| Camera: | |
|---|---|
| Image Stabilization | Yes, Optical Image Stabilization(OIS) |
| Rear | Triple (50 MP, f/1.88, Wide Angle Camera + 8 MP, f/2.25, Wide Angle, Ultra-Wide Angle Camera + 2 MP, f/2.4 Camera) |
| Flash | Rear (Dual LED Flash) |
| Sensor | Exmor-RS CMOS Sensor |
| Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front | 322452808 M.Pixels |
| Camera Features | Auto Flash, Auto Focus, Face detection, Touch to focus |
| Zoom | Digital 10 x |
| Video | Rear: 3840x2160 @ 30 fps, 1920x1080 @ 60 fps, 1280x720 @ 240 fps, Front: 1920x1080 @ 30 fps, 1280x720 @ 30 fps |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 3GHz, Single core, Cortex A78 + 2.6GHz, Tri core, Cortex A78 + 2GHz, Quad core, Cortex A55 |
| Architecture | 64-bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1200 MT6893 |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Graphics | Mali-G77 MC9 |
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 1080 pixels |
| Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Display Type | Fluid AMOLED |
| Screen to body percentage | 8559.0 % |
| Pixel Density | 409 pixels per inch (ppi) |
| Bezel-less display | Yes, with Punch-hole |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Battery: | |
|---|---|
| Removable | No |
| Fast Charging | Yes, Warp, 65W |
| Charging speed | 100 % in 30 minutes (claimed by Brand) |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 4500 mAh |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint sensor | Yes, On-screen |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v11 |
| Custom UI | Oxygen OS |
| Sound: | |
|---|---|
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes, USB Type-C mm |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| SIM Configuration | Dual SIM (SIM1: Nano) (SIM2: Nano) |
| USB OTG Support | Yes |
| NFC Chipset | Yes |
| Wi-Fi | Yes with a/ac/ax/b/g/n/n 5GHz, MIMO |
| USB | USB Type-C, Mass storage device, USB charging, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Network | 5G: Supported by device (network not rolled-out in India), 4G: Available (supports Indian bands), 3G: Available, 2G: Available |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |