| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 23990 | GO TO STORE |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Other Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Gyroscope | Yes |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Internal | 32 GB |
| Expandable | MicroSD, 256GB |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 6.1x2.9x0.3 inches |
| Weight | 164 grams |
| Water Resistant | Yes |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 8 M.Pixels |
| Rear Camera Features | Rear Flash, Dual LED |
| Rear | 12 M.Pixels |
| Selfie Camera Features | No |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound: |
|---|
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Pixel Density | 401 pixels per inch (ppi) |
| Screen to body percentage | 710.0 % |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display Type | IPS LCD |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v7.1 (Nougat) |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-ion |
| Capacity | 4000 mAh |
| Connectivity: | |
|---|---|
| USB | Type-C 1.0 |
| Bluetooth | v4.2 with A2DP |
| NFC Chipset | No |
| Infrared | No |
| Wi-Fi | Yes with Wi-Fi Direct, hotspot |
| SIM Configuration | Dual SIM |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| GPS | Yes |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 2.0 GHz |
| Graphics | Adreno 506 |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 |