| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 2600 mAh |
| Talk time | 21 |
| Type | Li-Po |
| Standby Time | 737 |
| Connectivity: | |
|---|---|
| NFC Chipset | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Bluetooth | v4.0 with A2DP |
| GPS | Yes |
| Wi-Fi | Yes with DLNA, hotspot |
| Infrared | No |
| Display: | |
|---|---|
| Screen to body percentage | 677.0 % |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | Super LCD2 |
| Pixel Density | 267 pixels per inch (ppi) |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 13 M.Pixels |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Sound: |
|---|
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Yes |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 1.6 GHz |
| Graphics | Adreno 305 |
| Chipset | Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 6.1x3.1x0.3 inches |
| Weight | 165 grams |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 8 GB |
| RAM | 15 GB |
| Expandable | MicroSD, 128GB |