| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 2840 mAh |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| CPU | 2.2 GHz |
| Chipset | MediaTek Helio X10 |
| Sound: |
|---|
| General: | |
|---|---|
| Weight | 168 grams |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Pixel Density | 294 pixels per inch (ppi) |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Display Type | IPS |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 13 M.Pixels |
| Video | Yes |
| Selfie | U.Pixels |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | MicroSD, 256GB |
| RAM | 2 GB |
| Internal | 16 GB |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Connectivity: | |
|---|---|
| SIM Configuration | Single SIM (Nano SIM) |
| GPS | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | v4.1 |
| Infrared | No |
| NFC Chipset | No |