| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 14153 | 10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardNo Cost EMI on Flipkart Axis Bank Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardNo Cost EMI on Flipkart Axis Bank Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unli | GO TO STORE |
| Processor: | |
|---|---|
| Frequency | 15 GHz |
| OEM | 1.5 GHz + NVIDIA Tegra 3, Quad Core |
| No of Cores | Quad Core |
| GPU | 12-core NVIDIA ULP GeForce, 82 Million Triangles/sec, 416 MHz |
| Display: | |
|---|---|
| Size (in inches) | 4.7 inch |
| Resolution | 1280 pixels |
| Display Type | IPS |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 167 g |
| Dimensions | 70x138.4x10.4 mm |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes, v3 |
| NFC Chipset | No |
| GPS | Yes |
| Wi-Fi | Yes, 802.11 b/g/n |
| SIM Configuration | Single Sim, GSM |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v4.1.1 (Jelly Bean) |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 4 GB |
| RAM | 1 GB |
| Expandable | microSD, upto 32 GB |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | 2000 mAh |
| Capacity | 2000 mAh |
| Talk time | 11 |
| Standby Time | 227 |
| Camera: | |
|---|---|
| Front | 2 M.Pixels |
| Primary | Yes, 8 Megapixel |
| Video | HD, Full HD |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Accelerometer |