| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 7900 | 5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card5% Cashback* on HDFC Bank Debit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardBuy Now and get 10% off on Flight Bookings on Flipkart during The BIg Billion Day5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card5% Cashback* on HDFC Bank Debit CardsExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardBuy Now and get 10% off on Flight Bookings on Flipkart during The BIg Bill | GO TO STORE |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 1.4 GHz |
| No of Cores | 8 (Octa Core) |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 5.6x2.8x0.3 inches |
| Weight | 160 grams |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 2500 mAh |
| Talk time | 9 |
| Standby Time | 291 |
| Type | Li-Ion |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Other Sensors | Proximity Sensor |
| Display: | |
|---|---|
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 294 pixels per inch (ppi) |
| Resolution | 720x1280 pixels |
| Screen to body percentage | 677.0 % |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.4 (KitKat) |
| Sound: |
|---|
| Connectivity: | |
|---|---|
| NFC Chipset | No |
| GPS | Yes |
| SIM Configuration | Dual SIM (Micro SIM) |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| Infrared | No |
| Bluetooth | v4.0 |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 3 M.Pixels |
| Video | Yes |
| Rear | 8 M.Pixels |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| RAM | 1 GB |
| Internal | 8 GB |