| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 13 M.Pixels |
| Video | 1080p(Full HD)@30fps |
| Selfie | 13 M.Pixels |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | microSD, 128 GB |
| RAM | 2 GB |
| Internal | 16 GB |
| Sound: |
|---|
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.4.4 (KitKat |
| Processor: | |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 801 |
| Graphics | Adreno 330 |
| No of Cores | 4 (quad core) |
| CPU | 2.3 GHz (Quad Core) |
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Screen to body percentage | 666.0 % |
| Pixel Density | 424 pixels per inch (ppi) |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Touchscreen type | Capacitive |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 154 grams |
| Dimensions | 5.9x2.9x0.3 inches |
| Water Resistant | Yes |
| Battery: | |
|---|---|
| Standby Time | 538 |
| Type | Li-Po |
| Talk time | 20 |
| Capacity | 2400 mAh |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | v4.1 with A2DP, apt-X |
| Infrared | No |
| SIM Configuration | Single SIM (Nano-SIM) |
| NFC Chipset | Yes |
| Wi-Fi | Yes with Wi-Fi Direct, dual-band, hotspot, DLNA |
| GPS | Yes |