| Camera: | |
|---|---|
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Rear | Dual (8 M.Pixels + 2 M.Pixels) |
| Selfie Camera Features | No |
| Video | 720p@30fps |
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Fingerprint sensor | No |
| Other Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v7.0 (Nougat) |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | MicroSD, 64GB |
| RAM | 1 GB |
| Internal | 8 GB |
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 854x480 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 294 pixels per inch (ppi) |
| Screen to body percentage | 614.0 % |
| Connectivity: | |
|---|---|
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Bluetooth | v4.2 |
| NFC Chipset | No |
| SIM Configuration | Dual SIM |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| Infrared | No |
| GPS | Yes |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| CPU | 1.3 GHz |
| Sound: |
|---|
| General: |
|---|
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 3000 mAh |
| Type | Li-Ion |