| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 5649 | Extra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit Card | GO TO STORE | |
|
Rs 6449 | GO TO STORE | ||
|
Rs 6999 | GO TO STORE |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie Camera Features | No |
| Video | Yes |
| Selfie | 8 M.Pixels |
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Rear | 13 M.Pixels |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Sound: |
|---|
| General: | |
|---|---|
| Water Resistant | No |
| Weight | 165 grams |
| Dimensions | 5.6x2.7x0.3 inches |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Display: | |
|---|---|
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Resolution | 720x1080 pixels |
| Pixel Density | 218 pixels per inch (ppi) |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Screen to body percentage | 683.0 % |
| Display Type | IPS LCD |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 2500 mAh |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| CPU | 1.4 GHz |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 425 |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | v4.2 |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| GPS | Yes |
| NFC Chipset | No |
| Infrared | No |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| SIM Configuration | Dual SIM |
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 3 GB |
| Internal | 32 GB |
| Expandable | MicroSD, 128GB |