| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 990 | 5% Cashback on Flipkart Axis Bank Card.100 Off on First Pay Later Transaction.Get Google Nest Hub (Chalk).Get Google Nest mini at 1,999.No Cost EMI on Flipkart Axis Bank Credit Card.Mi Smart Speaker.Lenovo Smart Clock Essential. | GO TO STORE |
| Display: | |
|---|---|
| Pixel Density | 167 pixels per inch (ppi) |
| Display Type | TFT |
| Resolution | 240 pixels |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-ion |
| Removable | Yes |
| Capacity | 2500 mAh |
| Sound: | |
|---|---|
| Audio Jack | 35 mm |
| Speaker | Yes |
| Camera: | |
|---|---|
| Flash | Rear (LED Flash) |
| Rear | Single (0.3 MP Camera) |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Network | 3G: Not Available, 2G: Available |
| Bluetooth | Bluetooth |
| SIM Configuration | Dual SIM |
| Infrared | Yes |
| General: | |
|---|---|
| Size | 2.4 inches (6.1 cms) |
| Launch Date | May 24, 2021 |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 8 GB (Dedicated) |