| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 4399 | 5% Cashback on Flipkart Axis Bank Card.5% Instant Discount on Amex CC EMI trxns.100 Off on First Pay Later Transaction.Get Google Nest mini at 1,999.Mi Smart Speaker.No Cost EMI on Flipkart Axis Bank Credit Card.Lenovo Smart Clock Essential. | GO TO STORE |
| Sound: | |
|---|---|
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 35 mm |
| Sensor: | |
|---|---|
| Fingerprint sensor | Yes, Rear |
| Other Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| Camera: | |
|---|---|
| Flash | Rear (LED Flash) |
| Front | 2 M.Pixels |
| Rear | Single (5 MP Camera) |
| Display: | |
|---|---|
| Screen to body percentage | 7228.0 % |
| Pixel Density | 195 pixels per inch (ppi) |
| Resolution | 480 pixels |
| Display Type | IPS LCD |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| General: | |
|---|---|
| Launch Date | March 11, 2021 |
| Touchscreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Weight | 350 grams |
| Size | 5.5 inches (13.97 cms) |
| Dimensions | 5.91 x 2.83 x 0.35 inch (150 x 72 x 9 mm) |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| CPU | Quad core, 1.3GHz |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-ion |
| Removable | Yes |
| Capacity | 2500 mAh |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 64 GB (Dedicated) |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v6.0 (Marshmallow) |
| Connectivity: | |
|---|---|
| SIM Configuration | Dual SIM |
| Wi-Fi | Yes with b/g/n |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth |
| Infrared | Yes |
| USB | microUSB, Mass storage device, USB charging |
| Network | 4G: Available (supports Indian bands), 3G: Available, 2G: Available |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |