| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 6699 | 5% Cashback on Flipkart Axis Bank Card.100 Off on First Pay Later Transaction.Get Google Nest Hub (Chalk).Get Google Nest mini at 1,999.No Cost EMI on Flipkart Axis Bank Credit Card.Mi Smart Speaker.Lenovo Smart Clock Essential. | GO TO STORE |
| Processor: | |
|---|---|
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| CPU | Quad core, 1.3GHz |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 64 GB (Dedicated) |
| Camera: | |
|---|---|
| Camera Features | Auto Focus |
| Front | 8 M.Pixels |
| Rear | Single (13 MP Camera) |
| Flash | Rear (LED Flash), Front (LED Flash) |
| General: | |
|---|---|
| Launch Date | March 15, 2021 |
| Colors | Black, Blue, Cyan |
| Size | 6.53 inches (16.59 cms) |
| Touchscreen | Yes, Capacitive, Multi-touch |
| Display: | |
|---|---|
| Pixel Density | 263 pixels per inch (ppi) |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Bezel-less display | Yes, with Waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | 720 pixels |
| Battery: | |
|---|---|
| Wireless Charging | No |
| Capacity | 4000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Fast Charging | No |
| Removable | Yes |
| Sound: | |
|---|---|
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | 35 mm |
| Sensor: | |
|---|---|
| Fingerprint sensor | No |
| Other Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| Connectivity: | |
|---|---|
| USB | microUSB 2.0, Mass storage device, USB charging |
| Bluetooth | Bluetooth |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| SIM Configuration | Dual SIM |
| Wi-Fi | Yes with b/g/n |
| Infrared | Yes |
| Network | 4G: Available (supports Indian bands), 3G: Available, 2G: Available |
| Voice over LTE(VoLTE) | Yes |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v8.1 (Oreo) |