| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 6649 | GO TO STORE | ||
|
Rs 6999 | 5% Cashback on Flipkart Axis Bank Card.5% Instant Discount on Amex CC EMI trxns.100 Off on First Pay Later Transaction.Get Google Nest mini at 1,999.Mi Smart Speaker.No Cost EMI on Flipkart Axis Bank Credit Card.Lenovo Smart Clock Essential. | GO TO STORE |
| General: | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes, Capacitive |
| Face unlock | Yes |
| Size | 6.53 inches (16.59 cms) |
| Launch Date | September 1, 2020 |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Network | 4G: Available (supports Indian bands), 3G: Available, 2G: Available |
| USB | Mass storage device, USB charging |
| SIM Configuration | Dual SIM |
| Infrared | Yes |
| Wi-fi features | Mobile Hotspot |
| Wi-Fi | Yes with b/g/n |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Bluetooth | Bluetooth |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v8.1 (Oreo) |
| Storage: | |
|---|---|
| RAM | 4 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Expandable Memory | Yes, microSD, Up to 64 GB (Dedicated) |
| Sensor: | |
|---|---|
| Fingerprint sensor | No |
| Other Sensor | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | Quad core, 1.3GHz |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Camera: | |
|---|---|
| Front | 8 M.Pixels |
| Flash | Rear (LED Flash), Front (LED Flash) |
| Rear | Single (13 MP Camera) |
| Camera Features | Auto Focus |
| Sound: | |
|---|---|
| Audio Jack | 35 mm |
| Speaker | Yes |
| Display: | |
|---|---|
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Pixel Density | 164 pixels per inch (ppi) |
| Display Type | IPS LCD |
| Bezel-less display | Yes, with Waterdrop notch |
| Resolution | 480 pixels |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 4000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Fast Charging | No |
| Wireless Charging | No |