| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 3199 | Order now and get 100% CB+ cashback. T&C Buy any 2 products and get flat Rs.75 off on Prepaid and COD Orders. Use Coupon "B2G75" T&C | GO TO STORE | |
|
Rs 4100 | GO TO STORE |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Standby Time | 235 |
| Capacity | 1500 mAh |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes with hotspot |
| USB | MicroUSB 2.0 |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| Bluetooth | v2.1 |
| Infrared | No |
| SIM Configuration | Dual SIM |
| NFC Chipset | No |
| GPS | Yes |
| General: | |
|---|---|
| Water Resistant | No |
| Weight | 119 grams |
| Dimensions | 4.8x2.5x0.4 inches |
| Sound: |
|---|
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 1.3 GHz |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear Camera Features | Rear Flash |
| Rear | 3.2 M.Pixels |
| Selfie | 2 M.Pixels |
| Video | Yes |
| Selfie Camera Features | No |
| Sensor: | |
|---|---|
| Fingerprint sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Yes |
| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Pixel Density | 233 pixels per inch (ppi) |
| Display Type | IPS LCD |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Resolution | 480x800 pixels |
| Screen to body percentage | 583.0 % |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| Internal | 8 GB |
| RAM | 1 GB |