| Store | Effective Price | Available Offers | Color | Buy |
|
Rs 7499 | 10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardExchange offerFlat â¹1,500 offNo Cost EMI on Flipkart Axis Bank Credit Card10% Cashback* on HDFC Bank Debit Cards5% Unlimited Cashback on Flipkart Axis Bank Credit CardExtra 5% off* with Axis Bank Buzz Credit CardExchange offerFlat â¹1,500 offNo Cost EM | GO TO STORE | |
|
Rs 6550 | Use Promocode BUY5 to get cashback of Rs.328Low cost EMI available | GO TO STORE |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | MTK Helio A22 |
| No of Cores | Quad |
| Sensor: | |
|---|---|
| Other Sensors | Proximity, Ambient Light Sensor |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Camera: | |
|---|---|
| Rear | 13MP |
| Video | Yes |
| Selfie | 13MP |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v8.1 (Oreo) |
| Sound: | |
|---|---|
| Speaker | Yes |
| Audio Jack | Yes mm |
| General: | |
|---|---|
| Colors | 16M Colors |
| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive, Multitouch |
| Screen Size | 5.7 inches |
| Pixel Density | 282 pixels per inch (ppi) |
| Display Type | IPS |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | microSD Upto 128GB (Hybrid Slot) |
| Internal | 32 GB |
| RAM | 3 GB |
| Connectivity: | |
|---|---|
| GPS | Yes |
| SIM Configuration | Dual, Nano-SIM (Hybrid Slot) |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes, with WiFi Direct, hotspot |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 3000 mAh |