| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Accelerometer |
| Connectivity: | |
|---|---|
| NFC Chipset | No |
| SIM Configuration | Dual Sim, GSM + WCDMA |
| Infrared | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Bluetooth | v4.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Battery: | |
|---|---|
| Capacity | 1400 mAh |
| Standby Time | Up |
| Talk time | Up |
| Type | Removable Li-Ion |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Dimensions | 124.5 x 61.9 x 9.3 mm (4.90 x 2.44 x 0.37 in) |
| Camera: | |
|---|---|
| Front | 0 M.Pixels |
| Video | 720p@30fps |
| Primary | 5 MP, LED flash |
| Processor: | |
|---|---|
| GPU | Mali-400 |
| OEM | Mediatek MT6572 |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| RAM | 0 GB |
| Internal | 4512 GB |
| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | capacitive |
| Screen to body percentage | 591.0 % |
| Size (in inches) | 4.0 inches |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Resolution | 480 pixels |
| Pixel Density | 233 pixels per inch (ppi) |
| Display Type | IPS LCD |