| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-ion |
| Capacity | 2300 mAh |
| Fast Charging | No |
| Removable Battery | Yes |
| Wireless Charging | No |
| Processor: | |
|---|---|
| Architecture | 64 bit |
| Display: | |
|---|---|
| Screen Size | 5 inches |
| Touchscreen type | Capacitive, Multi-touch |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Sound: | |
|---|---|
| Audio Jack | 35 mm |
| Speaker | Yes |
| Connectivity: | |
|---|---|
| SIM Configuration | Dual, Nano-SIM |
| Wi-Fi | Yes, with hotspot |
| Infrared | No |
| Voice Over LTE (VoLTE) | Yes |
| Network | 4G VoLTE, 4G |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 5MP |
| Rear | 5MP |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 118 grams |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Expandable | microSD, Upto 32GB |