| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | capacitive |
| Size (in inches) | 4.5 inches |
| Pixel Density | 245 pixels per inch (ppi) |
| Screen to body percentage | 617.0 % |
| Display Type | IPS LCD |
| Color Reproduction | 16 M Colors |
| Resolution | 540 pixels |
| General: | |
|---|---|
| Weight | - |
| Dimensions | 135 x 67 x 8.9 mm (5.31 x 2.64 x 0.35 in) |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 41 GB |
| RAM | 14 GB |
| Expandable | microSD, up to 32 GB |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | v3.0 |
| NFC Chipset | No |
| Infrared | No |
| SIM Configuration | Dual Sim, GSM + GSM |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | Accelerometer |
| Battery: | |
|---|---|
| Talk time | Up |
| Standby Time | Up |
| Capacity | 1900 mAh |
| Type | Removable Li-Ion |
| Camera: | |
|---|---|
| Video | 720p |
| Primary | 5 MP, autofocus, LED flash |
| Front | 0 M.Pixels |
| Processor: | |
|---|---|
| OEM | Mediatek MT6572 |
| GPU | Mali-400 |