| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 800 pixels |
| Display Type | TFT |
| Size (in inches) | 4 inch |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| SIM Configuration | Dual Sim |
| GPS | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Camera: | |
|---|---|
| Video | No |
| Primary | Yes, 2 Megapixel |
| Front | 3 M.Pixels |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v4/2/2002 (Jelly Bean) |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 137 g |
| Dimensions | 64.4x126.5x12.1 mm |
| Processor: | |
|---|---|
| OEM | 1.2 GHz, Dual Core |
| Frequency | 12 GHz |
| No of Cores | Dual Core |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | No |
| Battery: | |
|---|---|
| Talk time | 300 |
| Type | Li-Ion, 2000 mAh |
| Standby Time | 180 |
| Capacity | 2000 mAh |
| Storage: | |
|---|---|
| Expandable | microSD, upto 32 GB |
| RAM | 0 GB |
| Internal | 1 GB |