| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 120 grams |
| Connectivity: | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | v4.0 |
| SIM Configuration | Dual SIM |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 5 M.Pixels |
| Rear | 8 M.Pixels |
| Sound: |
|---|
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | No |
| Gyroscope | No |
| Other Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Po |
| Capacity | 1700 mAh |
| Talk time | 4 |
| Standby Time | 180 |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 1.3 GHz |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Display: | |
|---|---|
| Resolution | 960x540 pixels |
| Display Type | IPS |
| Color Reproduction | 16 M Colors |