| Connectivity: | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| SIM Configuration | Dual Sim |
| Wi-Fi | Yes |
| Processor: | |
|---|---|
| OEM | 1.2 GHz, Dual Core |
| Frequency | 12 GHz |
| No of Cores | Dual Core |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android v4/2/2002 (Jelly Bean) |
| Sensor: | |
|---|---|
| Gyroscope | No |
| Accelerometer | No |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 106 GB |
| Expandable | microSD, upto 32 GB |
| RAM | 0 GB |
| Camera: | |
|---|---|
| Primary | Yes, 2 Megapixel |
| Video | Yes |
| Front | 3 M.Pixels |
| Battery: | |
|---|---|
| Talk time | 5 |
| Standby Time | 200 |
| Type | Li-Ion, 1300 mAh |
| General: | |
|---|---|
| Weight | 107 g |
| Dimensions | 63x115x13.3 mm |
| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Size (in inches) | 1.8 inch |
| Resolution | 320 pixels |