| Sound: |
|---|
| Connectivity: | |
|---|---|
| NFC Chipset | No |
| Bluetooth | v4.0 |
| SIM Configuration | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wi-Fi | Yes with Wi-Fi Direct, hotspot |
| Infrared | No |
| GPS | Yes |
| Software: | |
|---|---|
| Operating System | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Camera: | |
|---|---|
| Selfie | 0.3 M.Pixels |
| Rear | 8 M.Pixels |
| Video | 1080p@30fps |
| Sensor: | |
|---|---|
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | No |
| Processor: | |
|---|---|
| CPU | 1.3 GHz |
| Graphics | Mali-400MP2 |
| No of Cores | 4 (Quad Core) |
| Storage: | |
|---|---|
| Internal | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Expandable | MicroSD, 32GB |
| Battery: | |
|---|---|
| Type | Li-Ion |
| Talk time | 8 |
| Capacity | 1800 mAh |
| Standby Time | 430 |
| Display: | |
|---|---|
| Touchscreen type | Capacitive |
| Screen to body percentage | 635.0 % |
| Display Type | IPS LCD |
| Color Reproduction | 0 M Colors |
| Resolution | 480x854 pixels |
| Pixel Density | 218 pixels per inch (ppi) |
| General: | |
|---|---|
| Dimensions | 5.3x2.5x0.3 inches |